צביעת רצועות תפילין

כל מה שתרצו לדעת על צביעת רצועות תפילין, כאן במדריך המלא של תפילין ישראל. צביעה מצד אחד, שני צדדים. באיזה צבע משתמשים? ואיזה סוגי עור? המשיכו לקרוא
תפילין ישראל

כידוע, רצועות התפילין צבועות בצבע שחור. המקור לכך מובא בשולחן ערוך, סימן ל"ג סעיף ג'. שם מבואר שדין זה הינו הלכה למשה מסיני. בהלכה זו לא מובא דין של צביעת רצועות משני הצדדים. אולם הרמב"ם והאר"י ז"ל מוסיפים ואומרים, כי יש לצבוע את הרצועה משני צידיה.

צביעת רצועות תפילין

צביעת רצועות תפילין מצד אחד

ישנם כאלו הנוהגים עד היום, להשתמש דווקא ברצועות צבועות רק מצד אחד. אם בגלל שזהו מנהגם והם אינם רוצים לשנות ואם בגלל סיבות הלכתיות שונות. צביעת רצועות תפילין באופן הזה, הינו קל יותר מצביעת שני צדדי הרצועה. אם כי אנו מפסידים שיטות מסוימות בהלכה, כמפורט בהמשך.

צביעה כפולה

בעבר היה קשה יותר למצוא רצועות תפילין צבועות משני הצדדים, מסיבות שונות. מפאת יוקר הדיו ומכיוון שהמכשור בשנים קודמות היה דל. כיום, שהמכשור והאמצעים התקדמו, ניתן לצבוע בקלות את רצועות התפילין משני הצדדים. על כן, כמעט כל מכון ומפעל לייצור תפילין, מציג את הרצועות המהודרות, צבועות משני צידיהם.

היתרונות שברצועות צבועות משני הצדדים הם רבים

  1. כך אנו מרוויחים גם את שיטת הרמב"ם והאר"י ז"ל, שכתבו, שיש לצבוע את הרצועה גם בצידה הפנימי, משום נוי והידור מצווה.
  2. כמו כן, אנו חוסכים בעיות הלכתיות שעלולות להיווצר כתוצאה מקילוף הצבע. מכיוון שצביעת שני הצדדים נעשה באופן בו אנו מספיגים את כל הרצועה בדיו, כך שהדיו יכנס לתוך העור. בעת שהצבע החיצוני מתקלף, עדיין הרצועות שחורות ואנו נמנעים מבעיות וחוסכים את החלפת הרצועות.
  3. בנוסף, ישנה דעה נוספת בהלכה, בשם בעל ה'קסת סופר', על פיה יש לצבוע גם את חודי הרצועות, מכיוון שהם נראים בחוץ. כשאנחנו צובעים את הרצועה באופן של הספגת כולה בדיו, אנו מרוויחים גם את שיטה זו.

סוגי עור לרצועות תפילין

ישנם שני סוגי עור, בהם אנו עושים שימוש לשם רצועות לתפילין. תהליך הייצור נעשה כך: לאחר הסרת העור מהבהמה, אנו חותכים אותה באמצע – בעובי העור, ומחלקים אותה לשניים – עור עליון ועור תחתון. עור עליון, הוא החלק החיצוני של העור והוא עור חזק יותר ועמיד יותר לאורך שנים. עור תחתון, הוא חלק העור הפנימי של הבהמה וחלק זה הינו חזק פחות ביחס לעור העליון, והוא עמיד פחות.

רצועות עור עליון

קיים חילוק מהותי בנוגע להלכה, בין שני סוגי הרצועות. רצועות עור עליון, עוברות תהליך עיבוד, רק בעבודת יד. בכל שלבי העיבוד של העור, אין מגע חשמלי של טכנולוגיה ומכשירים שונים. בנוסף, את העור העליון, אנו צובעים רק מצדו החיצוני, כמבואר בהלכה. ישנה מעלה ייחודית ברצועות מעור עליון, שכל העבודה הנעשית עמה, נעשית מתוך כוונה לשם מצווה. מכיוון שהיא נעשית על ידי אדם, מה שאין במכונה.

אמנם גם ברצועות מסוג זה המעובדות מחלק העור העליון, ישנם כאלה שכן מבצעים את תהליך העיבוד במכונה. עבודה זו חוסכת מאמץ רב, אך בעבודת יד ישנו הידור נוסף, מכיוון שהם נעשים בכוח אדם ובמהלך כל העיבוד, הם נעשים לשם המצווה. אמנם גם בעת עיבוד במכונה, טרם הפעלת המכונה, אומר המפעיל "לשם מצוות תפילין" ותפילין אלה גם מהודרות וכשרות על פי ההלכה, אך אין מחשבת 'לשמה' כל זמן העיבוד.

רצועות עור תחתון

כאמור, רצועות אלו מיוצרות מעור באיכות פחותה מהרצועות האמורות. עיבוד רצועות עור תחתון נעשה רק על ידי מכונות ולא על ידי אדם. ברצועות אלו אין הידור הלכתי מסוים והן נחשבות לרצועות פשוטות. אמנם רצועות אלו גם הן כשרות למהדרין לשימוש בתפילין. עם זאת, קיים גם חיסרון די משמעותי ברצועות עור תחתון, שרצועות אלו עלולות להימתח בקלות וכתוצאה מכך הן עלולות להיקרע או להיפגם. כיום, רצועות אלו כמעט ולא נמכרות בשוק.

בעת צביעת רצועות תפילין, אין הבדל בין סוגי העור. כאמור, יש דרך לצביעת הרצועות מצד אחד בלבד, או צביעת שני הצדדים על ידי הספגת הרצועה בדיו

מידות רצועות לתפילין

בהלכה ישנה התייחסות גם למידות של רצועות התפילין שלכם. הגודל הנקבע בהלכה הוא על פי גודל גוף האדם. אורך רצועת היד, צריכה להספיק לשבעה כריכות על זרוע היד ועוד שלושה כריכות על אצבע האמה וקשירה סביב כף היד. אם אין מספיק באורך הרצועה לכל הכריכות, יש למתוח את הרצועה עד לכף היד, ללא כריכות על הזרוע. אם כי חובה לכרוך על האצבע וכף היד.

אורך רצועות תפילין של ראש, נמדד באופן שהרצועה תגיע לאיזור החלציים בצד ימין של הרצועה ובצד שמאל, עד הטבור. ישנה שיטה בהלכה שאומרת, שמספיק שרצועת צד ימין תגיע עד הטבור וצד שמאל עד אזור הלב. חשוב לזכור, כי רצועות ארוכות יותר מהמידות האמורות, אינו מעכב הלכתי.

הגודל במטרים נמדד היום ב – 4.5 מטרים לתפילין של יד וכ – 3 מטרים לתפילין של ראש, לאדם בינוני וזהו השיעור שנקבע בהלכה. כמו כן גם רוחב הרצועה מעכב והוא צריך להיות לפחות ברוחב שעורה, ומידתם היא בין 12 ל – 15 מ"מ.

מכיוון שהעור מגיע למפעל כגוש אחד גדול, יש להקפיד על חיתוך נכון ברוחב המותאם על פי ההלכה. לעומת זאת, את אורך הרצועה תוכלו לקבוע בחנות. מכיוון שלכל אדם מידת גוף שונה, אם הוא רוצה להקפיד על מידות מדויקות, הוא יכול להחליט את האורך הרצוי של הרצועה. הרצועות מגיעות לחנויות כגלילים ארוכים של כ – 150 מטרים.

לדעת יותר על החלפת רצועות תפילין »

מחיר רצועות תפילין

כאמור, יש הבדל בין אופן ייצור הרצועות. ישנם את הרצועות שמיוצרות בעבודת מכונה, אלו זולות יותר, ומחירם נע בין 90 ל – 150 שקלים, לרצועות ראש ויד יחד. מחיר רצועות שיוצרו בעבודת יד והם צבועות משני הצדדים יהיה בין 150 שקלים ל – 350.

לדעת יותר על מחיר תפילין »