תפילין אשכנזי

תפילין אשכנזי מה מבדיל אותם מתפילין אחרות? מה הוא אופן הנחת התפילין לפי שיטת אשכנז? ומה המחיר של תפילין אשכנזי? המדריך המלא מאת תפילין ישראל, המשיכו לקרוא
תפילין ישראל

אופן הנחת תפילין אשכנזי

אחד החילוקים המהותיים בין תפילין אשכנזי לספרדי, הוא אופן הנחת התפילין. תפילין אשכנזי נוהגים ללפף סביב הזרוע, 7 ליפופים מבחוץ כלפי פנים. לעומת זאת, תפילין ספרדי כורכים מבפנים כלפי חוץ.

ישנם שיטות שונות לגבי הליפופים על פרק היד העליון. ישנם כאלו שיוצרים כעין צורת שי"ן על היד ויש מי שיוצר את האות על כף היד עם הרצועות. חשוב לזכור: כך או כך אתם יוצאים ידי חובת הנחת תפילין ועניין זה אינו מעכב.

מחיר תפילין אשכנזי

בעניין זה אנו גם מוצאים הבדלים וחילוקים שונים בין תפילין אשכנזי לתפילין של עדות אחרות. אמנם ייצור התפילין בדרך כלל אינו משתנה. אך סדר הפרשיות וצורת ההנחה של תפילין אשכנזי הן שונות ונפרט עליהם בהמשך.

מחיר תפילין אשכנזי, יכול להיות יקר יותר מתפילין אחרות. אך חובה על כל אחד להניח תפילין שנכתבו על פי המסורת שלו ועל פי מנהגיו שנתקבלו מאבותיו.

מחיר התפילין הממוצע בשוק

באתר שלנו תמצאו את מחירי התפילין הנמוכים בשוק ביחס לאיכות וטיב הסחורה. מחיר תפילין אשכנזי נע בטווח של מ – 800 שקלים ועד לאלפי דולרים. ככל שרמת ההקפדה על שלבי ההכנה והייצור על פי החומרות והדעות השונות, התפילין יעלו באופן טבעי, מחיר גבוה יותר.

מחיר תפילין אשכנזי נקבע על פי הסוגים השונים, המידות והגדלים של בתי התפילין. ניתן למצוא תפילין אשכנזי בגודל של בין 2 ל – 4 ס"מ. המידות מתחילות מ -33 ועד ל – 44. ככל שחומרי הגלם והעבודה על התפילין רבה יותר היא תעלה בהתאם.

מחיר רצועות תפילין

בנוסף המחיר יכול להשתנות על פי סוג ואורך הרצועות. אורך הרצועות של התפילין הוא בדרך כלל קבוע, כפי גודל של בן אדם בינוני. מכיוון שיש לכך משמעות הלכתית, אנו גם מוכרים רצועות שמתאימות לאנשים גבוהים יותר או נמוכים. כמו כן ישנם שיטות שונות הנוגעות לצביעת הרצועות. יש מי שמקפיד לצבוע אותם משני הצדדים בשחור, לעומת זאת ישנה שיטה לצביעת רצועות רק מצדם הקדמי.

לדעת יותר על מחירי התפילין עברו לעמוד הבא – מחיר תפילין.

רכישת תפילין אשכנזי אונליין

אנו ב'תפילין ישראל' מוכרים את כל סוגי התפילין בהתאמה לכל השיטות והמנהגים של העדות השונות. בכל סוג תפילין אנו משקיעים בכל הפרטים הקטנים שקיימים, ואנו מבצעים את ייצור התפילין באופן הכולל את כל החומרות והשיטות בכל חלק וחלק.

אנו מקפידים על כך שכל שלבי הכנת התפילין, החל מעיבוד העורות לקלף, לבתים ולרצועות, יהיו ברמת הידור גבוהה ביותר. אנו מוכרים פרשיות לתפילין שנכתבו על ידי סופרים מומחים שעברו את ההכשרה הנדרשת. בסוגי הכתב השונים ובכל הגדלים.

תהליך ייצור הבתים והרצועות הוא ארוך ומורכב, ויש חלקים בו שאנו מקפידים לבצע באופן ידני, בכדי להגיע לרמת ההידור המושלמת.

אז אתם מעוניינים בזוג תפילין חדש? מתחילים להקפיד על הנחת תפילין אישיות מידי יום? רוצים להחמיר ולהניח גם תפילין רבנו תם? באתר שלנו ניתן למצוא את כל סוגי התפילין שהזכרנו.

לרכישת תפילין לחצו על הכפתור!

פרשיות התפילין

גם הפרשיות שנכתבות בתוך התפילין, מתייחסות לכך. בפרשיות, בנוסף לעניין הלכות הנחת תפילין מוזכרים גם עניינים שונים, הנוגעים ליציאת מצרים, הניסים שנעשו והמצוות שנצטווינו בעקבותיהם. הפרשיות שאנו מכניסים לתפילין, הן לתפילין אשכנזי והן לתפילין ספרדי או של כל עדה אחרת. הם הפרשיות הבאות: "שמע" והיה אם שמוע" "קדש לי" "והיה כי יביאך".

לא בכדי נבחרו דווקא ארבעה פרשיות אלו. כאמור הנושאים עליהם הפסוקים דנים, נוגעים באופן ישיר, להנחת תפילין ולסיבות וטעמי המצווה. חשוב לדעת כי ארבעת פרשיות אלו צריכים להיכתב בתפילין. אך אסור לנו להוסיף ולו מילה אחת וקל וחומר שלא פרשה שלימה נוספת בתפילין. כמו כן אסור לגרוע אפילו אות מהפרשיות שבתפילין.

תפילין אשכנזי – השיטות השונות, רש"י ורבנו תם.

כאמור ישנם שיטות שונות לסדר הפרשיות בתפילין. קיימים שני שיטות שונות לסדר הפרשיות. שיטת רש"י ושיטת רבנו תם. קיימים עוד שני שיטות שמתבססות על שיטות רשי ורבנו תם. הם נכתבו על ידי הראב"ד ובעל ה"שימושא רבא". ישנה מחלוקת נוספת בעניין צורת כתיבת הפרשיות. אך הם אינן נוגעות לתפילין אשכנזי.

תפילין אשכנזי על פי שיטת רש"י

השיטה הרווחת בעולם, היא שיטת רש"י. על פי שיטה זו נכתבים גם תפילין אשכנזי וגם תפילין ספרדי. על פי שיטה זו, סדר הפרשיות הן: ראשונה – "קדש לי כל בכור", שניה – "והיה כי יביאך", שלישית – "שמע ישראל", הרביעית היא פרשת "והיה אם שמוע".

תפילין אשכנזי על פי שיטת רבנו תם

שיטת רבנו תם לסדר הפרשיות בתפילין היא שני הפרשיות הראשונות כסדר האמור. הנקודה בה קיימת מחלוקת היא לגבי שני הפרשיות האחרונות. לשיטת רבנו תם כותבים את פרשת "והיה אם שמוע" שלישית ואת פרשת "שמע" כותבים אחרונה.

על פי שיטה זו, סדר כתיבת הפרשיות אינה דומה לסדר הכנסתם לבתי התפילין. מכיוון שאת הפרשיות צריך לכתוב על פי הסדר שהם נכתבו בתורה, יש לכתוב את שני הפרשיות הראשונות, לאחר מכן על הסופר לדלג לסוף יריעת הקלף, שם יכתוב את פרשת "שמע", לאחר מכן יחזור ל'בית' השלישי בקלף ויכתוב את פרשת "והיה אם שמוע".

האם מניחים תפילין של רש"י ושל רבנו תם יחד

ישנם מגזרים שונים בציבור היהודי, שאמנם מקפידים על הנחת תפילין של רש"י בעת התפילה. אך הם מניחים גם תפילין שנכתבו על פי שיטת רבנו תם. מנהג זה קיים בעיקר בחסידויות ברסלב, חב"ד וקומרנא.

הסיבה לכך היא, מכיוון ששיטה זו מקובלת גם כשיטה הנכונה. הנחת תפילין של רבנו תם נעשית לאחר התפילה וקוראים איתם קריאת שמע. ישנם הנוהגים להניח תפילין קטנות יותר מהרגיל. הם נוהגים להניח את שני זוגות התפילין יחד והם מניחים אותם לאורך כל התפילה.

השיטות הנוספות

כאמור ה"שימושא רבא" והראב"ד סוברים כי סדר הפרשיות הוא שונה. לשיטת ה'שימושא רבא' כתיבת הפרשיות היא כשיטת רשי, אך הוא סובר שיש להכניסם לתפילין של ראש, באופן שהם יתחילו מצד ימין של מניח התפילין.

מנגד, הראב"ד סובר כדעת רבנו תם, אך בתפילין של ראש יש לסדר את הפרשיות, מימין לאדם המניח אותם.

מכיוון שהשיטות רבות ומגוונות, אנו מספקים באתר את כל סוגי התפילין, על פי כל השיטות המוזכרות.

על מצוות הנחת תפילין

מעבר למצוות הנחת תפילין שמוטל על כל יהודי, אנו גם מחויבים לרכוש זוג תפילין פרטי. כיום ניתן למצוא גמחי"ם להשאלת תפילין, או דוכני הנחת תפילין. אך קיום המצווה בהידור, נעשית על ידי זוג תפילין אישי, המותאם לגודל היד והראש באופן מדויק.

האתר שלנו מספק את כל סוגי התפילין, על פי כל השיטות הקיימות, בהידור המקסימלי ועל פי כל החומרות הנוהגות.

כולנו יודעים את הציווי שנאמר בתורה – "וקשרתם לאות על ידך והיו לטוטפות בין עיניך" וכו'. ציווי זה נאמר כלפי כל בן ישראל, שחובה עליו להניח תפילין על מנת לזכור את גודל הניסים שעשה אתנו הבורא.

הכי חשוב! הקפידו להניח את התפילין, שיוצרו ונכתבו על פי המסורת שלכם מבית אבא.