תפילין קטנות

רוב התפילין שאנו מכירים הם בגודל המוכר לנו. אך יש עוד סוג של תפילין קטנות יותר… למי הם מתאימות? וכיצד להשתמש בהם? המשיכו לקרוא »
תפילין ישראל

המצווה של הנחת התפילין היא מצווה המוטלת עלינו בכל יום. זאת מלבד שבתות וחגים. אנחנו מכירים את התפילין הרגילות בגודל המוכר שאותם רוב רובם של האנשים מניחים. אך יש גם תפילין קטנות יותר. התפילין הקטנות הם תפילין בגודל מיוחד. בדרך כלל 20-24 מ"מ. התפילין הללו מיועדות לקהילות שונות וגם למטרות שונות.

מי מניח את התפילין הקטנות?

יש קהילות שם נוהגים להניח שני זוגות תפילין. מדובר בקהילות אשר נוהגות על פי נוסח האר"י. הדבר מקובל בעיקר אצל בני עדות המזרח. התפילין שהם מניחים הם בדרך כלל תפילין קטנות.

ישנן קהילות המקפידות על הנחת תפילין קטנות כדי שיוכלו לקיים באופן מושלם את ההלכה של 'והיו לטוטפות 'בין עיניכם'. התפילין הקטנטנות בהחלט יכולות להיות ממוקמות בצורה מדויקת במיקום המקביל שנמצא בין העניים.

מלבד המנהגים השונים יש גם הרבה אנשים שסתם כך מטעמי נוחות מבקשים להניח את התפילין הקטנות. מדובר לדוגמא באנשים הנמצאים הרבה בנסיעות, או אנשי כוחות הביטחון וכן הלאה.

כדי להניח תפילין רש"י ורבינו תם ביחד

יש שמניחים תפילין רבנו תם מידי יום. וזה מוסיף על הזמן של התפילה, מאחר ולאחר התפילה צריך להניח את תפילין רבנו תם ולקרוא את הפסוקים. כדי לחסוך בזמן זה, ניתן להשתמש בתפילין קטנות ולהניח את שניהם. כיצד לעשות זאת ניתן לראות בסרטון הבא.

סרטון הדמיה כיצד להניח שני תפילין קטנות

כתיבת תפילין קטנות – מלאכת מחשבת

הכתיבה של התפילין הקטנות הינה מלאכת מחשבת ממש. זאת בגלל שגם האותיות וכמובן גם התגים צריכים להיות מזעריים ממש אך מבלי לפספס שום פרט הלכתי. הקלף אשר עליו נכתבות הפרשיות אמור גם כן להיות קלף דק מאוד. כל הכתיבה צריכה להיות הכי קצרה וגם הכי צפופה שרק אפשר אך תוך שמירה מוקפדת על ההידורים והכשרות של הכתב.

פעמים רבות קורה והפרשיות שהוכנסו אל תוך הבתים הקטנטנים היו מידי גדולים עבורם ואי אפשר היה לחלץ אותם מהבית. במקרים אחרים נפסלו הבתים הללו רק בגלל הדוחק שלהם בתוך בתי התפילין או שהם התבררו לאחר בדיקה כי הכתיבה כלל לא הייתה כשרה. זאת בגלל שהסופר לא באמת התמחה בכתיבה של תפילין קטנות.

תפילין קטנות בהידור מושלם

בגלל שמדובר באתגר שהוא כל כך מורכב והוא דורש מסופר הסת"ם יכולות מיוחדות, כישורים מיוחדים כמו גם שליטה מרבית על הקולמוס על מנת שכל האותיות תצאנה מושלמות על פי ההלכה, על כן, חובה לפנות לצורך הכתיבה של התפילין הקטנות, דווקא אל מומחה מיוחד בתחום הזה של כתיבת תפילין קטנות. בדרך כלל לא  יהיה זה מסובך למצוא איש מקצוע מתאים לכך היות והביקוש הגבוה שיש בענף הספציפי הזה של התפילין הקטנות, הוביל לכך שסופרים רבים בחרו להתמקצע ולהתמחות בייחוד בנישה הזו של התפילין הקטנות.

בדיקה של מורה הוראה

בכל זוג תפילין שאתם קונים, ישנה חשיבות ממדרגה עליונה לבדיקה מדוקדקת של פרשיות התפילין שתיעשה על ידי מורה הוראה. יש היום מכונים גדולים המבצעים את בדיקות התפילין כאשר יש גם אמצעים ממוחשבים המסייעים בבדיקה. אז אם בכל זוג סטנדרטי של תפילין, חשוב שתמסרו את הבתים לבדיקה, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בתפילין קטנות שדורשות מומחיות הרבה יותר גדולה ויכולת לכתוב אותן בצורה מושלמת על פי כל ההידורים ועל פי כל הדקדוקים.

בחלק גדול מבתי עסק לממכר תפילין, מוצעת האפשרות של פנייה אל מורה הוראה עם פרשיות התפילין לצורך בדיקה שלהם והגהה יסודית שלהם.

מחיר תפילין קטנות

אז אחרי שהסברנו לכם היטב מה זה תפילין קטנות, למדנו מי מניח את התפילין הקטנות וגם הבנו עד כמה זה אמור להיות מורכב ומסובך, בייחוד עבור סופר הסת"ם, נוכל להגיע לסעיף שעשוי להיות עיקרי עבור רבים ממכם. אתם רוצים להדר, מעוניינים להניח תפילין של איכות ואתם גם רוצים להיות רגועים לגמרי שקבלתם מוצר כשר למהדרין ללא כל כחל או סרק. עבור התענוג הזה יהיה עליכם לשלם בהתאם. תפילין זה לא מוצר זול. לפני הכול ואחרי הכול מדובר במוצר שנעשה ברובו בעבודת יד. ברור שזה מחייב עבודה רבה מצד יצרני התפילין ומצד סופר הסתם כאשר זה משפיע על המחיר הסופי. מעבר לכך גם החומרים אשר מהם מרכיבים את התפילין הם לא חומרים זולים. אם זה הקלף ואת זה הבתים העשויים עור כל אחד מהם הוא יקר והתמחור שלו, נמוך ככל שיהיה, עדיין יעמוד על מינימום של כמה מאות שקלים.

למעשה התפילין במחירים כאלה הם עדיין לא נחשבות כיקרות כלל וכלל.

יש תפילין שעולות אלפי שקלים כאשר מדובר בתפילין מהודרות באופן מיוחד.

כדי לדעת יותר על מחירי התפילין עברו לעמוד – מחיר תפילין.

תפילין קטנות לנער בר מצווה

בעוד שהמנהג של רוב רובם של תפוצות ישראל הוא להניח תפילין בגודל הסטנדרטי המקובל, עדיין יש את מנהג של חלק מבני עדות המזרח שם מקובל להניח תפילין קטנות. לא כולם נוהגים כך אך אלו שכן, כבר רוכשים עבור נער בר המצווה את התפילין הקטנות.

חשוב לשים לב כי דווקא כאשר מדובר בתפילין כאלה, הנער יהיה מודע לאיכות המיוחדת של התפילין הללו ולמחיר שאתם משלמים עליו. זאת על מנת שהא אכן ישמור על התפילין וייקר אותם. נערי בר מצווה הם בסך הכול ילדים צעירים שמעולם לא קבלו לידיהם מוצר יקר שכזה שיהיה שייך להם. הם צריכים לזכור להחזיר אותם מבית הכנסת לאחר התפילה או ממקום הלימודים שלהם שם הם גם מתפללים. מחלקת האבדות מלאה בזוגות תפילין של ילדים צעירים ששכחו אותם באוטובוסים, בתחנות וגם בבתי הכנסת.

נרתיק לתפילין

מקובל מאוד שאת התפילין מכניסים אל תוך נרתיק מיוחד הנועד לצורך השמירה על התפילין.

לכל עדה ואפילו לכל קהילה יש את סגנון הנרתיק המקובל אצלה. יש כאלה המקשטים גם את הנרתיק ברקמה מיוחדת והם אף מעטרים אותו עם אבני סברו בסקי, כאשר כל זה נועד על מנת לייקר ולההדיר את התפילין.

אם אתם הולכים על נרתיק כזה, אתם יכולים גם להוסיף על הנרתיק באמצעות אותה רקמה את שם הנער וכן את מספר הטלפון שלכם. כך תוכלו להיות רגועים יותר שגם אם יקרה והנער ישכח או יאבד את התפילין שלו, הפרטים המזהים יסייעו לכם למצוא את התפילין.

בדיקת הפרשיות

יש עניין גדול לבצע מידי פעם את בדיקת הפרשיות של התפילין. יש כאלה הנוהגים במהלך חודש אלול למסור את התפילין לבדיקה, זאת כהכנה לקראת ימי הדין.

בהרבה מקרים אפשר יהיה להביא את התפילין בבוקר מיד לאחר תפילת שחרית והנחת התפילין ולקבל אותם חזרה בערב או בבוקר מוקדם למחרת. אם יתברר שיש צורך בתיקון כלשהו כי התפילין לא נמצאו כשרות, (שזה 'ברוך' בפני עצמו שאף אחד לא מאחל לעצמו, כי כולם רוצים להיות רגועים שקיימו מצוות הנחת ת]ילין עם תפילין כשרות) עבור מקרים מהסוג הזה קיימים גמ"חים מיוחדים המציעים תפילין בהשאלה לכל נוסח ולכל עדה או קהילה.

קורה גם לעיתים שהתפילין שהזמינו לנער בר המצווה לא היו מוכנות בזמן והנער כבר צריך להתחיל להניח אותן, גם במצבים כאלה אפשר יהיה להיעזר בתפילין מושאלות מגמ"ח.

יש עניין מיוחד שהאדם יניח את התפילין שלו האישיות ולא יסתפק בהנחת תפילין של אדם אחר. הפריבילגיה הזו שמורה רק למקרים של חוסר ברירה.