החלפת רצועות תפילין

כל מה שרציתם לדעת על החלפת רצועות תפילין. מי יכול להחליף את הרצועות? איזה רצועות צריך? מתי צריך להחליף אותם? המדריך המלא של תפילין ישראל.
תפילין ישראל

לפני שנדון בהחלפת רצועות התפילין נבין ממה הם מיוצרות, ומהו התהליך הנדרש לעיבוד העור וחיבורו לתפילין. התפילין עשויות מעור בהמה. לאחר הסרת העור מהבהמה, מחלקים אותו בעוביו לשנים. עור עליון ועור תחתון. הרצועות העליונות, המיוצרות מהחלק החיצוני של העור, הם חזקות יותר ועמידות יותר לאורך זמן. רצועות שמיוצרות מעור תחתון – חלק העור הפנימי, הינן ביחס לחלק החיצוני עמידת פחות ואיכותן ירודה.

לאחר העיבוד, צביעת העור וחיתוך היריעה לרצועות. הם נקשרות לתפילין באופן המתאים, על פי סוגי התפילין – של יד או של ראש.

גם למידות האורך והרוחב של הרצועות ישנה מידה שנקבעה בהלכה. אורך הרצועות בתפילין של ראש, צריך להיות מחלק החיבור לתפילין ועד לתחילת הרגליים. אורך הרצועות בתפילין של יד צריך להספיק לשבעה כריכות סביב היד ולכריכות הנוספות סביב כף היד. אורך הרצועות נמדד על פי אדם בינוני.

רוחב הרצועות צריך להיות ברוחב שעורה, במידות של היום זה נמדד ברוחב של 12 – 15 מ"מ.

ברכישת רצועות תפילין באתר, ניתן למצוא רצועות באורך שונה, המותאם לגדלים שונים. כך תוכלו לקיים את מצוות התפילין בהידור, על ידי רצועות מותאמות לגופכם.

ברצועות התפילין ישנם גם קשרים שונים. החיבורים לבתים, לא נעשה בקשר רגיל, אלא בקשרים שיוצרים את צורות האותיות המרכיבים את המילה ש –ד – י. בקשר הד' ישנם שני שיטות מהו אופן הקשירה הנכון, כאות או כריבוע.

סוגי רצועות לתפילין

ישנם שני סוגים שונים של רצועות לתפילין. ההבדל ביניהם הוא הצבע. כידוע, את רצועות התפילין יש לצבוע בצבע שחור חזק. ישנם כאלו הנוהגים לצבוע את הרצועות רק מצד אחד – הצד החיצוני. מנגד ישנם כאלו שמקפידים על צביעת שני צידי הרצועה. ההבדלים בין שני הסוגים תלויות בהלכות ומנהגים שונים.

המקור לכך שרצועות התפילין צריכות להיות שחורות, הוא הלכה למשה מסיני. כמובא בשולחן ערוך סימן ל"ג סעיף ג'. אך על צד פנים של הרצועה אין קפידא שיהיה שחור. אך הרמב"ם כתב שאת רצועות התפילין יש לצבוע גם מהצד הפנימי מכיוון שהוא נוי לתפילין, וכן כתב גם האר"י ז"ל.

כיום, רוב מכוני התפילין צובעים את רצועות התפילין משני הצדדים, על ידי הספגת הרצועה בצבע, באופן שהצבע ייספג בתוך הרצועה.

היתרונות בכך הם:

1. אנו מרוויחים את שיטת הרמב"ם והאר"י שמעדיפים צביעת שני הצדדים.

2. גם אם צבע העור מהרצועה מתקלף, עדיין הרצועה שחורה ועל ידי כך נמנעים בעיות שונות בכשרות הרצועות.

3. קיימת דעה שהתקבלה מאת הרב "קסת הסופר" על פיה יש להשחיר גם את חודי הרצועות. מכיוון שהם נראים בחוץ. כשאנחנו צובעים את רצועות התפילין משני הצדדים. אנו מרוויחים גם את שיטה זו.

מתי צריך להחליף רצועות לתפילין

על פי כל האמור, נבאר מתי החלפת רצועות לתפילין נדרשת. כאמור, הצבע השחור של הרצועות, הינו מעכב בכשרות התפילין. לכן אם הצבע על הרצועה התקלף, יש להחליפם. במידה והרצועה מושחרת משני צידיה, הרי שהיא גם צבועה מבפנים, וההחלפה נחסכת. אמנם, לא תמיד חייבים לרוץ ולרכוש רצועות חדשות. ניתן גם לצבוע את הרצועה בצבע שחור המתאים לכך – תוכלו למצוא את זה בכל חנות.

רצועות שנשחקו מרוב שימוש, וכתוצאה מכך הצבע דהה או שהם הצטמקו או נקרעו, יש להחליפם בחדשות.

אם הרצועה נקרעה והתקצרה משמעותית, גם כן נצטרך להחליפה ברצועות חדשות, המותאמות לגוף כמבואר בהלכה.

השומר נפשו ומחמיר על קלה כבחמורה, יקפיד להחליף רצועות תפילין אחת לכמה שנים, על מנת למנוע בעיות הלכתיות.

מחיר החלפת רצועות תפילין

כשאנו באים להחליף רצועות לתפילין, חשוב לבדוק מהו המחיר המוצע לכם. מחיר החלפת רצועות תפילין, תלוי בכמה פרמטרים. ראשית, יש לרכוש רצועות חדשות. מחיר רצועות נע בסביבות ה – 150 – 500 שקלים. כאמור, ישנם מספר סוגי רצועות. גם שם תמצאו הבדל במחיר, כאשר כל סוג עולה מחיר שונה.

לאחר רכישת הרצועות, גם תהליך חיבור הרצועות לתפילין, הוא תהליך חשוב שעולה כסף. לתהליך ישנה התייחסות הלכתית, כאשר יש לקשור במקומות מסוימים את הרצועות, כמו כן ישנם קשרים שונים שיש לקשור ברצועה עצמה, קשרים שיוצרים צורות שונות של אותיות ש,ד,י.

כמה זמן לוקח תהליך החלפת רצועות תפילין

תהליך החלפת רצועות תפילין, הוא קצר יחסית ואחרי עבודה של כ – 10 דקות, תקבלו תפילין עם רצועות חדשות.

מכיוון שהרצועות מגיעות ממפעלי הייצור, כגלילים ארוכים של כ – 150 מטרים. נצטרך לבחור את הגודל הרצוי [4.5 מטרים לרצועה של יד ו – 3 מטרים לרצועה של ראש] ולחתוך אותו.

לאחר מכן יש לבחור את סוג הקשירה המתאימה. הקשר של ראש אותו יש לקשור או בצורת האות ד' או כריבוע.  אחר כך נקשור את הרצועות של יד, כך שייווצר רצף של אותיות, ש.ד.י. על בית התפילין של ראש יש את הש', ה – ד' מהקשר האחורי של רצועות תפילין של ראש וי' מהקשר שצמוד לבית התפילין של יד.

בדרך כלל, החלפת רצועות לתפילין אשכנזיות, קלה יותר מהחלפת רצועות לתפילין ספרדיות. מכיוון שבקשירה הספרדית, יש להשחיל את הרצועה ברוחב כפול, מה שמקשה על העברת הרצועה ב'מעברתא' של בית התפילין. במקרים אלו, התהליך אורך יותר זמן, מכיוון שיש להרחיב את המעברתא, או לחילופין לדקק את רצועות התפילין.

חשוב לבצע את החלפת רצועות התפילין, אצל איש מקצוע היודע את מלאכתו, ומתמצא בהלכות קשירת הרצועות. לסוגי הקשרים השונים הנדרשים בתפילין, נדרשת בקיאות וידע נרחב.

אנו מציעים שירות החלפת רצועות תפילין, על ידי אנשים בעלי מקצוע וניסיון בתחום, היודעים את מלאכתם. במחיר משתלם וזול.